Forside Nyheder Afgørende tip i 17-årige Louises efterlysning af bror: – Jeg...

Afgørende tip i 17-årige Louises efterlysning af bror: – Jeg er så nervøs

Afgørende tip i 17-årige Louises efterlysning af bror: – Jeg er så nervøs

Lige nu læser andre

Det har tilsyneladende givet pote for 17-årige Louise Bachmann fra Herning at efterlyse sin ukendte halv-storebror i medierne. Et tip har ført hende til en mand i København. Det skriver Dagens.dk.

– Jeg er meget nervøs. Jeg ved ikke, hvad jeg skal gøre, siger 17-årige Louise til Dagens.dk, efter hun har fået et tip, om at den 30-årige halv-storebror, Brian Bachmann Povlsen, som hun har drømt om at finde i otte år, muligvis er fundet.   

LÆS OGSÅ: 17-årige Louises efterlysning: Hvor er min bror? 

Det var en anonym borger, der for kort tid siden gjorde opmærksom på, at denne mente at vide, hvor 30-årige Brian befinder sig, fortæller Louise. Men Louise er på ingen måde sikker på, om det virkelig er hendes bror.

Læs også

– Det er 50/50, om det er ham. Men jeg håber det virkelig, siger en spændt Louise, der til daglig arbejder i Kvickly i Herning, til Dagens.dk.

De nye oplysninger går på, at halvbroren ikke længere hedder Brian Bachmann Povlsen, men at han har skiftet efternavn til Christiansen. Og at han bor på Østerbro i København. Louise tænker, at han kan være blevet gift eller have skiftet navn.

Tankerne flyver rundt i hovedet på Louise, som nu overvejer, hvad hun skal gøre.

Følg Dagens.dk på Facebook – Altid gratis nyheder og underholdning

– Jeg skal lige finde ud af, hvad der skal ske. Jeg overvejer at skrive et brev, men jeg ved ikke, hvad det ender med, siger Louise, som ikke kan lade være med at tænke på muligheden for, at halvbroren ikke vil have noget med at hende at gøre.

Når der er kommet styr på nerverne, har Louise tænkt sig at tage kontakt til Brian, og drømmescenariet er, at de kan mødes og tale sammen.

– Vi kunne tage ud og spise noget god mad og snakke om alting. Der er så meget, jeg vil spørge om. Fx om han vidste, at jeg fandtes, fortæller Louise til Dagens.dk.   

Læs også

Ads by MGDK