Forside Nyheder Web-TV: Brandmænd på kursus i ild

Web-TV: Brandmænd på kursus i ild

Web-TV: Brandmænd på kursus i ild

Lige nu læser andre

Ild og røgudvikling er velkendte faresignaler for brandmænd, når de tager på arbejder. Men faktisk er det blevet langt farligere at være brandmand i dag, fordi brande udvikler sig forskelligt i forhold hvilke materialer, der brænder.

Obs på eksplosioner
”Der er mange ting, vi skal tage højde for – gasflasker og de der kendte ting, der kan eksplodere – men nu kommer der nye aspekter ind i byggerierne, som vi ikke er så bekendte med her i Danmark,” udtaler formand for Brandfolkenes Organisation Tommy Bækgaard Kjær.

Og netop viden om de forskellige bygningsmaterialer er særdeles vigtigt, når brandmænd står overfor brande i huse og lejligheder fra forskellige tidsperioder, der kan brænde meget forskelligt. Derfor er omkring 100 brandmænd for hele norden samlet i Danmark for at lære om nye bygningsmaterialer, og af hinandens erfaringer. Og det kan gøre en stor forskel i brandmændenes arbejde.

”Det er blevet farligere at arbejde som brandmand i dag, fordi brandene udvikler sig hurtigere i dag, og der er også flere giftige gasser, som brandmændene skal tage højde for.” forklarer seniorforsker Lars S. Sørensen fra Ålborg Universitet.

Læs også

Ild reagerer forskelligt
Brandfolkene fik i forbindelse med seminaret også demonstreret hvordan forskellige bygningsmaterialer reagerer, når de udsættes for ild. Og netop at få demonstreret hvordan materialerne reagerer på ilden gør en forskel forklarer Lars S. Sørensen:

”Den viden de har fået her omkring brandfysik, den er med til at de kan være mere opmærksomme på, hvad er det for nogle håndtag, de kan skrue på i forbindelse med en god og sikker brandslukning.” 

af MakeSense

Læs også

Ads by MGDK