Forside Nyheder Champagnedrengen i retten: Indrømmer svindel og bedrageri

Champagnedrengen i retten: Indrømmer svindel og bedrageri

Champagnedrengen i retten: Indrømmer svindel og bedrageri

Lige nu læser andre

En velklædt Mads Dinesen i højt humør mødte onsdag morgen op i retten i Glostrup, hvor han blandt andet er tiltalt for bedrageri, dokumentfalsk og mandatsvig.

Det skriver EB.dk.

– Min røde kulør skyldes, at jeg har ligget på stranden i fire timer, indledte jetsetteren ifølge EB.dk.

Mads Dinesen er kendt for at have deltaget i programmet ‘Kræsne Købere’ på TV3. Han er tiltalt for 13 tilfælde af bedrageri eller forsøg på bedrageri, et tilfælde af mandatsvig, syv tilfælde af dokumentfalsk og 12 overtrædelser af færdselsloven. Den såkaldte ‘champagnedreng’ tilstår alle disse tilfælde, og desuden erkender han, at han i april 2013 har spist og drukket for 2866 kroner.

Læs også

Mads Dinesen har i øvrigt også erkendt at have været i besiddelse af hash, men han nægter at have haft 0,64 gram kokain i sin lejlighed. 

Læs også

Ads by MGDK