Forside Vejret DMI varsler om voldsomt vejr: Disse danskere rammes hårdest

DMI varsler om voldsomt vejr: Disse danskere rammes hårdest

Regn, vejrskifte, DMI, rain, storm,
Shutterstock

DMI varsler om voldsomt vejr.

Lige nu læser andre

Tirsdag var intet mindre end fantastisk. Det danske sommervejr viser sig fra sin mest lunefulde side, men onsdagen bringer både hedebølge og potentiel uvejrskaos.

Mens store dele af landet kan se frem til temperaturer, der sniger sig over 30 graders mærket, lurer koldfronten i horisonten og trækker et dramatisk vejrskifte med sig.

Nu varsler DMI skybrud, torden, hagl og kraftige vindstød, skriver de på deres hjemmeside

I løbet af eftermiddagen og aftentimerne ventes et område med kraftige regn- og tordenbyger at bevæge sig op over de sydlige og østlige egne af Danmark.

Læs også

Især Fyn, Sjælland, Lolland og Falster ser ud til at komme i skudlinjen for voldsomme vejrfænomener.

Her er der ifølge prognoserne stor sandsynlighed for deciderede skybrud, hvor mere end 15 millimeter regn kan falde på bare en halv time.

Disse rammes hårdest

Østjylland rammes muligvis i mindre grad, men er ikke nødvendigvis helt uden for farezonen.

Sammen med de voldsomme regnskyl forventes også torden og hagl. Lokalt kan der opstå kraftige vindstød, som når stormstyrke.

Kombinationen af ekstrem varme og hurtig afkøling skaber de ideelle betingelser for eksplosiv udvikling i atmosfæren, og dermed risiko for, at vejret tager en ubehagelig drejning på ganske kort tid.

Vejrtjenesterne følger udviklingen tæt og vil løbende opdatere varslerne, alt efter hvordan systemerne bevæger sig og intensiveres.

For nuværende gælder det om at holde øje med himlen, og være klar på, at sommerdagen kan slutte med bulder, brag og vandmasser.

Mens solen bager over landet, trækker skyerne op i baggrunden.

Med dem følger ikke bare mørke, men også risiko for ødelæggelser, hvis uvejret slår hårdt ned. Den danske sommer kan være smuk, men også særdeles uforudsigelig.

Læs også

Ads by MGDK