Nu melder DMI.
Lige nu læser andre
Mandag morgen starter med let regn i de østlige dele af landet, hvor enkelte områder stadig er præget af våde vejrforhold.
I løbet af formiddagen bevæger nedbøren sig væk, og det meste af landet får gradvist tørvejr.
Resten af dagen byder på mere stabilt vejr med kun få, spredte byger og mulighed for at solen titter frem hist og her.
Men hen på eftermiddagen ændrer billedet sig. En ny front trækker op fra vest og bringer et tættere skydække med sig.
Sidst på dagen begynder regnen at falde i Jylland, som det første sted i landet.
Læs også
Sådan skriver DMI.
Regnen vil passere hele landet i løbet af natten, og så vågner vi op tirsdag til en dag med mange byger og meget blæst. Det vil blæse mest i Nordjylland, hvor vi kan forvente op til hård kuling og kraftige vindstød.
De følgende dage bliver det mindre blæsende, imens bygeaktiviteten aftager og giver mere plads til solen. Til gengæld bliver det ikke supervarmt med kun mellem 17 og 22 grader.
Sommerstemning med forbehold
I uge 33 kan et højtryk over Vesteuropa brede sig op over Skandinavien og bringe tørt, solrigt vejr med dagtemperaturer op til 25 grader flere steder.
Alt afhænger dog af højtrykkets placering. Rykker det længere mod nordøst, kan lavtryk fra syd igen bringe skyer og byger i spil.
Læs også
Overordnet peger prognoserne dog på overvejende sol og temperaturer lidt over normalen – 19 til 26 grader om dagen og lune nætter ned til 13-18 grader.
Usikker afslutning på august
Selvom prognoserne er mere usikre, viser flere modeller fortsat tegn på, at højtryk kan dominere også i uge 34.
Det kan give flere dage med sol og pænt sommervejr, men bliver højtrykket forskudt mod vest, kan Skandinavien åbne op for lavtryk og dermed mere ustadigt vejr med regnbyger og skyer.
Dagtemperaturerne ventes at ligge mellem 18 og 24 grader, mens nætterne typisk bliver milde med 12 til 17 grader.