Politiet undersøger muligt drab.
Lige nu læser andre
Når roen i skovbrynet sprækker, rammer virkeligheden som et koldt gys. Lørdag formiddag fandt et forbipasserende vidne en afdød person i et skovstykke ved Hestehavevej uden for Rønnede, ikke langt fra Skovtårnet.
Det skriver Ekstra Bladet
Fundet satte en større politiindsats i gang, og siden da har patruljer arbejdet på stedet for at sikre spor og skabe overblik.
Identiteten er endnu ukendt, og spørgsmålet om, hvad der er sket, hænger tungt mellem træerne.
Af hensyn til arbejdet har politiet med hjælp fra Hjemmeværnet afspærret et område omkring fundstedet, og afspærringen står fortsat ved magt.
Læs også
Efterforskningen kører i højt gear med indhentning af videoovervågning og systematisk gennemgang af oplysninger, som kan belyse forløbet.
Politiinspektør Kim Kliver, chef for efterforskningen hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, sætter retningen for den videre indsats, “På grund af sagens omstændigheder – som jeg af efterforskningsmæssige årsager ikke kan komme nærmere ind på – betragter vi sagen som et drab.”
Politiet efterlyser vidner eller mistænkelige observationer
Sporet peger ikke kun indad mod teknikernes arbejde, men også udad mod offentligheden.
Politiet efterlyser vidner, der kan have bemærket noget mistænkeligt på Hestehavevej eller i nærområdet i tidsrummet fra fredag aften til tidligt lørdag morgen.
Læs også
Derudover er der interesse for hændelser i dagene op til lørdag, ligesom optagelser fra overvågning i området kan blive afgørende for at stykke tidslinjen sammen.
Oplysninger kan gives via politiets servicecenter på 1-1-4.
“Vi er fortsat i færd med at undersøge spor og gennemføre afhøringer for at danne os et billede af, hvad der er foregået. De undersøgelser vil formentlig pågå nogen tid endnu, og den afdøde bliver obduceret søndag,” oplyser Kim Kliver.
Samtidig vurderer politiet, at der ikke er risiko for borgernes sikkerhed. Opfordringen er klar, respekter afspærringen, og følg anvisninger i området.
For nu handler det om at give plads til arbejdet, så svarene kan komme frem, og roen igen kan sænke sig over skovstykket ved Hestehavevej.