Forside Nyheder Europas aktier retter sig en smule efter morgenmassakre

Europas aktier retter sig en smule efter morgenmassakre

Europas aktier retter sig en smule efter morgenmassakre

Lige nu læser andre

Det toneangivende britiske aktieindeks, FTSE 100, har i løbet af fredag formiddag rettet sig en smule op, efter at indekset faldt gevaldigt fra morgenstunden oven på briternes nej til fortsat EU-medlemskab.

Efter få minutters handel faldt indekset med 7,5 procent. Men omkring middagstid havde faldet fortabt sig en smule, så tabet lød på knap fem procent.

– Markederne har rettet sig en del, efter at vi i den første halve time så et meget stort pres. Der er nu faldet lidt mere ro på, siger Ole Kjær Jensen, afdelingsdirektør for aktier i Sydbank.

Værst går det ud over de britiske bankaktier. Lloyds Banking Group ligger og roder rundt i bunden af indekset med et fald på næsten 21 procent, mens også storbanken Barclays er blevet knap 20 procent mindre værd på børsen i London.

Læs også

Det er dog bedre – eller mindre dårligt – end fra morgenstunden, da Barclays og Lloyds faldt med henholdsvis 25,6 og 23,7 procent.

– Det kendetegner stemningen i hele Europa i dag, siger Ole Kjær Jensen og uddyber:

– Usikkerheden i det britiske finanscentrum er enorm, og det går hårdest ud over bankaktierne. Lige nu er der ingen, der ved, hvad der kommer til at ske.

Også de toneangivende europæiske indeks i Tyskland og Frankrig får tæsk.

I Frankfurt falder de tyske aktier med næsten syv procent. I Paris dykker CAC40-indekset over otte procent.

Briternes valg om at forlade EU-samarbejdet sendte natten til fredag dansk tid chokbølger gennem de finansielle markeder verden over. I både Japan og Australien faldt aktierne med mere end tre procent.

– Alle er nervøse. Hvad er følgeeffekterne? Det ved vi ikke. Man holder øje med Holland, og om de også pønser på en folkeafstemning.

– Egentlig bør vi også holde øje med vores egen lille andedam her i Danmark, om det samme kommer til at ske, siger Ole Kjær Jensen.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK