Smartphone til svimlende lav pris kan du købe i butikker landet over.
Lige nu læser andre
Iphone er mobilen du finder i de fleste lommer hos danskerne. Den er nem, kompatibel simpelt designet. Dog er prisen også ekstrem høj.
Nu kan du måske få en nye smartphone til en markant lavere pris.
Cepter Mobil. Det er navnet på den smartphone, som POWER begynder at sælge til sine kunder fra 1. oktober.
POWER er dermed en af de absolut første kæder i Norden, som kan løfte sløret for sit helt eget smartphone-brand. Cepter Mobil-smartphonen kommer i to modeller – Cepter Nivo A1 og Nivo V2 – som prismæssigt kommer til at ligge lige under og over 1000 kroner.
– Vi glæder os helt vildt til lanceringen af Cepter Mobil. Den er kommet til verden, fordi vi er gået sammen på tværs af de nordiske markeder for at skabe en simpel smartphone til de kunder, der efterspørger det. Og det er der faktisk mange, som gør. Cepter-telefonerne er entry-level-modeller, der leverer de nødvendige specs til en rigtig god pris, og vi ser frem til at få dem i butikkerne, siger Maksim Nefedjev, salgschef for Telecom hos POWER i en pressemeddelelse.
Læs også
Oplagt smartphone til børn eller seniorer
Cepter-smartphonens to modeller er begge brugervenlige og lavet til hverdagsbrug med fokus på det, der er vigtigst for forbrugerne.
De er derfor udstyret med et velfungerende kamera og en processor, der passer til de mest basale hverdagsbehov.
– Smartphonen er oplagt til børn, der skal have deres første mobiltelefon, eller til seniorer, der har brug for en overskuelig smartphone for at kunne logge på MitID.
Her giver vi forbrugerne mulighed for at få de nødvendige adgange gennem en telefon til en pris, alle kan være med på.
Den store model er udstyret med et kamera på 50 megapixel, som tager meget fine billeder til prisen, fortæller Maksim Nefedjev.
Læs også
Investerer massivt i eget brand
Lanceringen markerer et stort skridt for POWERs egen brandstrategi. Cepter er allerede etableret inden for kategorierne gaming, laptop, tablet, tv og lydprodukter – og nu altså også inden for telecom.
– Vi går ikke på kompromis med specifikationerne, så trods den fordelagtige pris får kunderne altså en telefon, der kan det, den skal kunne,” siger Maksim Nefedjev, der dog ikke ønsker at dykke for dybt ned i de præcise specifikationer. Dem gemmer han til selve lanceringen.
Cepter-telefonerne lander på hylderne i alle POWER-butikker den 1. oktober.
Prisen for en Cepter Nivo A1 bliver 899 kroner, imens prisen for den lidt større Nivo V2 bliver 1299 kroner.