Forside Sundhed Danmark ryger ned på tredjepladsen: Ny måling viser verdens lykkeligste...

Danmark ryger ned på tredjepladsen: Ny måling viser verdens lykkeligste lande

Happy friends, eldery couple
imtmphoto / Shutterstock.com

I flere år har vi været overhalet af Finland – men nu er endnu et land kommet foran i køen.

Lige nu læser andre

Nordiske lande fylder fortsat godt i toppen, når verdens mest tilfredse befolkninger bliver gjort op. Alligevel er der sket en mindre rokade i årets opgørelse, hvor Danmark må afgive en placering.

FN’s årlige rapport om global livstilfredshed placerer Finland øverst for niende år i træk.

Danmark mister sølvmedaljen

Danmark indtager i år tredjepladsen efter flere år som nummer to. Island rykker op på andenpladsen og bryder dermed den hidtidige danske position lige under Finland.

Toppen af listen er i det hele taget præget af Norden. Sverige ligger som nummer fem, mens Norge følger lige efter. Samtlige nordiske lande befinder sig dermed blandt de seks højest placerede.

Midt i det nordiske selskab har Costa Rica markeret sig med en fjerdeplads – den bedste placering nogensinde for et land fra Mellemamerika.

Læs også

Bundplacering i konfliktområde

I den anden ende af skalaen ligger Afghanistan som det mindst tilfredse land blandt de 147 undersøgte. Landet har siden 2021 været under Taliban-styre og er aktuelt præget af konflikt med Pakistan.

Udviklingen i livstilfredshed går ikke i samme retning overalt. I 79 lande er niveauet steget markant siden perioden 2006 til 2010, mens 41 lande har oplevet et tydeligt fald.

Vestlige industrilande skiller sig ud ved generelt at være blevet mindre tilfredse sammenlignet med tidligere målinger.

Skærmtid spiller ind

Rapporten peger også på en sammenhæng mellem trivsel og brug af sociale medier. Lavt forbrug af sociale platforme hænger sammen med højere livstilfredshed.

Internetbrug er dog ikke entydigt negativt. Formål som kommunikation, nyhedsforbrug og læring trækker i en mere positiv retning, mens passiv underholdning som spil har en anden effekt.

Læs også

Placeringerne bygger på en samlet vurdering af en række forhold, herunder oplevet frihed, tillid til samfundet, økonomi og forventet levetid. Også social støtte og oplevelsen af korruption indgår i vurderingen.

Årets rapport dækker perioden fra 2023 til 2025 og samler data over tre år for at give et mere stabilt billede af udviklingen.

Ads by MGDK