Forside Nyheder Løkke dukker pludselig op ved Statsministeriet: Denne dag kan Danmark...

Løkke dukker pludselig op ved Statsministeriet: Denne dag kan Danmark få ny regering

Lars Løkke
UkrPictures / Shutterstock.com

Det har fået Christiansborg til at summe af rygter.

Der har været stille på overfladen de sidste par dage.

Ingen officielle møder på programmet. Ingen store pressemøder. Ingen nye markante meldinger fra forhandlerne.

Alligevel begyndte Christiansborg sent tirsdag aften pludselig at summe igen.

For midt i de intense og langstrakte regeringsforhandlinger blev Lars Løkke Rasmussen set på vej ind i Statsministeriet.

Et kort øjeblik, fanget af TV 2’s kameraer, var nok til at sætte gang i spekulationerne om, hvad der nu foregår bag de tunge døre i centrum af dansk politik.

Efter flere ugers taktiske manøvrer, svære kompromiser og hårde forhandlinger tyder meget på, at processen er ved at bevæge sig ind i den afgørende fase.

Spørgsmålet er ikke længere kun, om partierne kan blive enige. Nu handler det i lige så høj grad om, hvornår det hele falder på plads.

Hos B.T. vurderer politisk analytiker Henrik Qvortrup, at danskerne ikke skal vente meget længere.

“Mit bud er, at der sker noget i slutningen af denne uge eller starten af næste,” siger han.

Ifølge Qvortrup er der tale om den absolutte slutspurt i forhandlingerne mellem Socialdemokratiet, Moderaterne, SF og De Radikale om en ny centrum-venstre-regering.

Økonomien bliver det store slagsmål

Selvom meget fortsat foregår bag lukkede døre, peger flere ting på, at særligt den økonomiske politik fortsat er et vanskeligt punkt.

Lars Løkke Rasmussen skal efter bruddet med tanken om en blå regering nu vise, at Moderaterne kan få gennemført borgerlige økonomiske prioriteter i samarbejde med partier på venstrefløjen.

Det gælder blandt andet reformer, økonomisk ansvarlighed og spørgsmålet om, hvor langt Socialdemokratiet og SF er villige til at gå.

Henrik Qvortrup kalder netop økonomien for det store “knæk eller bræk”-punkt i forhandlingerne.

Samtidig venter endnu en vanskelig opgave i kulissen.

Ministerkabalen skal gå op mellem hele fire partier, selvom Lars Løkke Rasmussen samtidig har gjort det klart, at han ønsker en mindre regering med færre ministre.

Slutspurten er i gang

Trods de mange knaster vurderer Henrik Qvortrup, at afslutningen nærmer sig hurtigt.

Efter næsten to måneders intensive forhandlinger og et folketingsvalg med næsten dødt løb mellem rød og blå blok ser meget nu ud til at pege mod, at Danmark snart får en ny regering.

Ads by MGDK