Forside Nyheder Mette Frederiksen i dyb sorg: “Ingen ord kan dulme den...

Mette Frederiksen i dyb sorg: “Ingen ord kan dulme den smerte”

Mette Frederiksen i dyb sorg: “Ingen ord kan dulme den smerte”
Søren Bidstrup/Berlingske/Ritzau Scanpix

Mette Frederiksen slår fast, at de seneste dage har været fyldt med sorg og vrede.

Mange danskere forbinder sommeren med lyse aftener, fællesskab og store sportsoplevelser på storskærm.

Når tusindvis samles for at følge landsholdene, er forventningen en festlig stemning, hvor fodbolden er det eneste, der stjæler opmærksomheden.

Derfor har begivenhederne på Islands Brygge sendt chokbølger gennem hele landet.

Et arrangement, der skulle samle mennesker om sporten, endte i stedet med en tragedie, da en 32-årig mand blev udsat for vold.

Han er siden afgået ved døden, og nu reagerer statsminister Mette Frederiksen på sagen med en følelsesladet melding.

“Ingen ord kan dulme den smerte”

På Instagram beskriver statsministeren de seneste dage som præget af både sorg og vrede over hændelsen.

Hun retter samtidig en særlig tanke mod den dræbte mands familie.

“To piger har mistet deres far efter den tragiske og meningsløse vold i forbindelse med et VM-storskærmsarrangement. I vores land.”

Mette Frederiksen understreger, at hendes tanker går til de efterladte, som nu står tilbage med et uerstatteligt tab.

“Mine varmeste tanker går til de efterladte. Ingen ord kan dulme den smerte, de står i. Den er altoverskyggende,” skriver hun i opslaget.

En 31-årig mand er blevet varetægtsfængslet i sagen, mens politiets efterforskning fortsætter.

Kalder på debat om kriminalitet

Statsministeren understreger samtidig, at retssystemet nu skal have mulighed for at behandle sagen.

Alligevel lægger hun ikke skjul på, at tragedien også har sat gang i en bredere debat om kriminalitet og tryghed.

Ifølge Mette Frederiksen deler mange danskere ikke blot sorgen, men også frustrationen over, at et menneske har mistet livet efter et voldeligt overfald.

Hun peger desuden på, at der efter hendes opfattelse er et tilbagevendende mønster, hvor en betydelig del af kriminaliteten begås af personer, der er kommet til Danmark fra udlandet.

Statsministeren mener derfor, at der både skal være plads til at sørge over det meningsløse dødsfald og til en grundig diskussion af, hvordan Danmark bedst beskytter både sine borgere og de gæster, der besøger landet.

Sagen har vakt stor opmærksomhed og fortsætter med at udvikle sig, mens politiet arbejder videre med efterforskningen.

Du kan læse hele Mette Frederiksens opslag her:

Klik for at vise eksternt indhold fra instagram,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.
Ads by MGDK