Forside Indland Dagligvarebutikkerne frygter omsætningsfald på 1,2 mia. kr.: Giver helt særlig...

Dagligvarebutikkerne frygter omsætningsfald på 1,2 mia. kr.: Giver helt særlig gruppe danskere skylden

Supermarked, Supermarket, Food, Mad, Indkøb, Shopping
Shutterstock.com

Grundet ny tendens blandt en stor gruppe danskere, går det ud over dagligvarehandlen, udtaler adm. direktør.

Lige nu læser andre

De danske butikshylder tømmes stadig flittigt – men ikke i samme omfang som tidligere. En ny analyse antyder, at landets voksende appetit på vægttabsmedicin nu er begyndt at sætte tydelige spor i dagligvarehandlen. Særligt det populære præparat Wegovy spiller en central rolle i en udvikling, der potentielt kan koste milliardbeløb i tabt omsætning.

Ifølge undersøgelsen er op mod 465.000 danskere potentielle faste brugere af vægttabsmedicin. Og internationale erfaringer viser, at netop denne gruppe reducerer deres dagligvareindkøb med mellem 5 og 7 procent årligt. Det kan lyde som en detalje, men når man ganger det op, bliver effekten alt andet end lille.

Den administrerende direktør for De Samvirkende Købmænd, Jannick Nytoft, peger på, at der er tale om et bredt skifte i forbrugsmønstre, som rækker langt ud over sukker- og snackkategorien:

“Det handler ikke kun om færre chokoladebarer og sodavand. Det handler om et bredere forbrugsskift, som i sidste ende kan mærkes på bundlinjen i den danske dagligvarehandel,” siger han i en pressemeddelelse.

Læs også

Analysen konkluderer, at en gennemsnitlig bruger kan ende med at bruge mellem 1.800 og 2.600 kroner mindre om året i supermarkedet. Med det nuværende antal brugere svarer det til et potentielt samlet omsætningstab i detailhandlen på op mod 1,2 milliarder kroner.

Udviklingen ventes dog ikke at stoppe her. Analysen forudser, at brugen af vægttabsmedicin vil stige yderligere, hvis præparaterne bliver lettere tilgængelige – for eksempel i tabletform – og hvis priserne falder. I så fald vil også lavindkomstgrupper i stigende grad kunne tage medicinen i brug, hvilket kan forstærke effekten på indkøbsmønstret.

Særligt bemærkelsesværdigt er det, at det i dag primært er borgere med højere indkomst, der benytter sig af vægttabsmedicin – en gruppe, der i forvejen står for et betydeligt forbrug i dagligvaresektoren.

Jannick Nytoft mener derfor, at branchen bør holde sig vågen:

“Vi er nødt til at følge denne udvikling tæt. Den vil påvirke varekategorier, sortimenter og indkøbsmønstre i en grad, der kan sammenlignes med tidligere sundhedstrends som sukkerafgifter og øget fokus på bæredygtighed,” siger han.

Tendensen kan altså få samme gennemslagskraft som tidligere bølger i detailhandlen – bare med sprøjten som katalysator.

I Danmark var det i 2023 ca. 2 pct. af de over 16-årige danskere, der led af klasse III-svær overvægt (dvs. havde et BMI på over 40). Der har været stigning i brug af vægttabsmedicin fra 2021 til 2024, på 640 % – over 180.000 danskere bruger nu primært Wegovy.

Læs også

Ads by MGDK