DMI slår fast: Koldeste i ni år

Julie Møller

220 uger siden

|

12/02/2021
Indland
Foto: Shutterstock.com.
Foto: Shutterstock.com.
Det har været rigtig koldt rundt om i det danske land.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Det er godt nok blevet koldt.

Hvis du også har tænkt sådan i den seneste tid, så er det forståeligt. For det har været kølige temperaturer rundt om i Danmark.

Men natten til fredag var det ekstra koldt. Faktisk så koldt, at det er den koldeste nat i Danmark i ni år. Det fortæller vagthavende meteorolog hos DMI, Martin Lindberg, til B.T. 

“Vi har haft en meget kold nat. Indtil videre er det koldeste, vi har målt minus 18 grader i lufthavnen i Odense. Hvis jeg ser rigtig i statistikerne, så er det den koldeste nat i ni år,” fortæller han.

Men de minus 18 grader i Odense er ikke det koldeste. Fredag morgen er der blevet målt minus 20,4 grader i Horsens omkring klokken 06.45, skriver TV 2, og det er den laveste temperatur målt i Danmark siden februar 2012. Den gang nåede temperaturen ned på minus 21,1 grader.

Fredagens vejr

Efter en meget kold morgen stiger temp. efterhånden til mellem 0 og 4 graders frost, melder DMI, og dagens vejr bliver tørt og solrigt. I nat fortsat tørt og mest klart vejr med temp. ned mellem 7 og 15 graders frost. Der er risiko for is- og sneglatte veje.

Weekendens vejr 

Lørdag fortsætter det tørre og solrige vejr, men først på dagen en lille risiko for lokal rimtåge på Fyn og i Sønderjylland. Stadigvæk temperaturer omkring frysepunktet, og svag til jævn vind fra nord eller nordvest. Om natten tørt og mest klart vejr med temp. ned mellem 7 og 15 graders frost, ved kyster og på Bornholm noget mildere. 

Søndagens vejr ligner en genudsendelse af lørdagens vejrudsigt. Tørt og overvejende solrigt vejr, først på dagen mulighed for lokal rimtåge. Temp. op mellem 2 graders frost og 2 graders varme, og svag til jævn vind mellem vest og syd, på Bornholm let til frisk vind fra nordvest, og ved Vestkysten efterhånden op til frisk vind fra syd. Om natten fortsat tørt og mest klart vejr, men i Jylland efterhånden skyet vestfra. Temp. ned mellem mellem 7 og 15 graders frost, dog ved kyster og på Bornholm mellem 1 og 6 graders frost.

 


 

Ads by MGDK