Forside Indland Krysantemumbombe har sendt 27-årig på hospitalet

Krysantemumbombe har sendt 27-årig på hospitalet

Krysantemumbombe har sendt 27-årig på hospitalet
Christian.dk / Shutterstock.com

Den unge mand er blevet hastet på hospitalet med alvorlige skader – blandt andet i ansigtet.

Lige nu læser andre

Lægerne på Odense Universitetshospital kæmper fredag for at redde en 27-årig mand, der torsdag blev offer for en voldsom fyrværkeriulykke.

Den unge mand fra Glejbjerg var i gang med at affyre ulovligt skyts, da situationen kom fuldstændig ud af kontrol og resulterede i livstruende skader. Syd- og Sønderjyllands Politi har nu bekræftet, at der var tale om en krysantemumbombe, som aldrig burde have været i nærheden af civile hænder.

Livsfarlig lunte uden forsinkelse

Krysantemumbomber er skabt til professionelle pyroteknikere og adskiller sig markant fra det fyrværkeri, man kan købe i de lokale butikker. Problemet med de ulovlige bomber er ofte manglen på en sikkerhedsvæge, hvilket betyder, at de detonerer i det øjeblik, lunten antændes.

Vagtchef Søren Strægaard fra Syd- og Sønderjyllands Politi advarer kraftigt mod de farlige effekter.

“Man skal slet ikke antænde sådan nogle krysantemumbomber. Der er jo ikke en almindelig væge på, så de eksploderer med det samme. Så de er rigtig farlige,” siger vagtchefen til Ekstra Bladet.

Læs også

Alvorlige skader efter detonation

Politikredsen har endnu ikke nyt om den unge mands præcise tilstand fredag formiddag, men meldingerne fra ulykkesstedet er dystre. Detaljerne omkring de fysiske ødelæggelser holdes tæt ind til kroppen, men alvoren er ikke til at tage fejl af.

“Ikke andet end at de er alvorlige,” lyder det kortfattet fra Søren Strægaard.

Politikommissær Helene Geleff fortæller overfor TV Syd at eksplosionen skete direkte i ansigtet på den 27-årige, mens han befandt sig i selskab med en kammerat. Heldigvis kom kammeraten ikke fysisk til skade under episoden, der fandt sted torsdag.

Ads by MGDK