Misbrugt af Men in black: "Fuldstændigt tåbeligt"

Julie Møller

219 uger siden

|

15/02/2021
Indland
Her ses gruppen Men in Black demonstrerer imod regeringens coronarestriktioner og vaccinepas i København lørdag den 6. februar 2021. Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix.
Her ses gruppen Men in Black demonstrerer imod regeringens coronarestriktioner og vaccinepas i København lørdag den 6. februar 2021. Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix.
Det er fuldstændigt tåbeligt, lyder det.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Gruppen ‘Men In Black’ har i den seneste tid protestereret i flere danske byer, hvor det af flere omgange er endt i voldsomme sammenstød med politiet. ‘Men In Black’ er trætte af regeringen og restriktioner, og det giver de udtryk for, når de samles.

Det var blandt andet under en ‘Men In Black’-demonstration i København, at der blev hængt en dukke op af Mette Frederiksen i en lygtepæl. Dukken var iført en seddel med ordene: "Hun må og skal aflives". Under demonstrationen blev dukken brændt af, og billeder og videoer af afbrændingen blev delt på internettet.

Nu ser hjemløseavisen Hus Forbi sig nødsaget til at tage kraftigt afstand fra gruppen. De føler sig misbrugt af ‘Men In Black”.

Gruppen satte Hus Forbi på som hovedtalere på en demonstration i lørdags den 13. februar, på Rådhuspladsen i København. Men Hus Forbi har intet med ‘Men in Black’ at gøre og vil på ingen måde forbindes med gruppen eller dens arrangementer. Det fortæller Hus Forbis sekretariatsleder Rasmus Wexøe Kristensen i en pressemeddelelse.

“Men in Blacks budskab er i direkte modstrid med vores bestræbelser på at sikre, at hjemløse og socialt udsatte bliver tilbudt vacciner, fordi de er sårbare helbredsmæssigt og lever på en kaotisk måde, som kan være en særlig belastning for sundhedsvæsenet, hvis de bliver alvorligt syge. Hus Forbi bakker op om myndighedernes bestræbelser på at holde COVID19 under kontrol i Danmark,” lyder det fra Rasmus Wexøe Kristensen, som uddyber:

"Vi arbejder dagligt for at gøre livet mere tåleligt for udsatte og hjemløse og få dem bedst muligt igennem pandemien. Det vil derfor være fuldstændigt tåbeligt, hvis vi skulle deltage i Men In Blacks arrangementer, samtidig med at vi sætter alle sejl til at få hjemløse vaccineret. Vi har intet med dem at gøre."

Kampagneplakat fra Hus Forbi. De kampagner, Hus Forbi kører er i direkte modstrid med, hvad Men in Balck står for, siger Hus Forbi. Foto: PR.

Hus Forbi på plakaten

En Hus Forbi-sælger, som også er medlem af Hus Forbis bestyrelse, har været på plakaten og er efter sigende blevet overtalt til at tale ved demonstrationen. Men han har ingen bemyndigelse til at udtale sig på vegne af Hus Forbi. Formand for Foreningen Hus Forbi, Simon Nielsen tager afstand fra den måde, Hus Forbi er blevet misbrugt på. 

“Hvad folk i bestyrelsen privat stiller på til, kan vi ikke styre. Alle har deres ytringsfrihed. Men jeg må på det skarpeste tage afstand fra, at Hus Forbi optræder på Men in Blacks plakat, og hvis en taler udtaler sig som repræsentant for Hus Forbi, er det i direkte modstrid med vedkommendes bemyndigelse og med, hvad Hus Forbi står for. Vi tager afstand både fra demonstranternes budskab og fra deres misbrug af vores brand og gode navn og rygte,” siger Simon Nielsen.

 

 

Ads by MGDK