Forside Indland Naturbrand brudt ud i Danmark: “Vi har ikke kontrol over...

Naturbrand brudt ud i Danmark: “Vi har ikke kontrol over den”

Naturbrand, forest fire
Presse-fotos.dk

Hele 48 brandfolk er blevet tilkaldt.

Lige nu læser andre

Tæt ved klitterne omkring Den Tilsandede Kirke er et større naturbrand brudt ud mandag eftermiddag. Flammerne breder sig i Skagen Klitplantage, og myndighederne advarer nu både borgere og trafikanter om at holde afstand.

Det skriver Presse-fotos.dk, der er til stede på lokationen.

Alarmen gik kort efter klokken 14, og Nordjyllands Beredskab har siden kæmpet for at få kontrol over branden, der hurtigt har udviklet sig i det tørre og svært fremkommelige klitlandskab.

“Vi har ikke kontrol over branden på nuværende tidspunkt,” oplyste centerchef Per Vedsted fra Nordjyllands Beredskab klokken 17.20.

Læs også

Store styrker sat ind

Indsatsen foregår omkring ti kilometer syd for Skagen og omfatter mindst 48 brandfolk fra stationerne i Sindal, Frederikshavn og Hjørring. Også Beredskabsstyrelsen fra Thisted er rykket ud for at assistere.

Mere end en hektar er foreløbigt gået op i flammer, og røgsøjlen fra brandstedet er synlig helt inde fra Skagen by.

En væsentlig udfordring i slukningsarbejdet er adgangen til området, hvor ilden springer over klitveje og breder sig i et landskab, som betegnes som vanskeligt at navigere.

“Derfor er det en udfordring at inddæmme branden,” lyder det fra centerchef Per Vedsted.

Politi og beredskab advarer offentligheden

Nordjyllands Politi har spærret cykelstien nordpå fra Hulsig og opfordrer samtidig trafikanter i området omkring Gl. Landevej og Skagen Hede til at give fri passage til udrykningskøretøjer.

Civile frabedes adgang til klitplantagen, da både flammer og røgudvikling udgør en direkte fare. Flere patruljer er til stede for at sikre området, mens brandvæsenet fortsætter indsatsen i håbet om at få branden under kontrol.

Læs også

Ads by MGDK