Regeringen strammer grebet: Nu skal det være slut

Marcus Dam

5 timer siden

|

21/05/2025
Indland
Foto: Julie Røder
Foto: Julie Røder
Det skal være slut med, at børn udsættes for reklamer for sodavand, chips og fastfood.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Som en del af Kræftplan V vil regeringen nu ændre markedsføringsloven og forbyde reklamer for usunde føde- og drikkevarer rettet mod børn under 15 år.

Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

Trods branchens egne løfter bliver børn dagligt eksponeret for reklamer for sodavand, chips og burgere – ofte via influencere, som børn ser op til. Derfor vil regeringen som led i Kræftplan V stramme markedsføringsloven og indføre et forbud mod markedsføring af usunde føde- drikkevarer henvendt til børn.

Stramningen af reglerne betyder, at erhvervsdrivende, herunder influencere, ikke må målrette reklamer for usunde mad- og drikkevarer til børn.

Erhvervsminister Morten Bødskov siger:

”Vi skal beskytte vores børn mod sundhedsskadelige reklamer. Det er ikke i orden, når virksomheder målretter reklamer for usunde fødevarer til børn, og bruger influencere, som børn ser op til og lytter til som markedsføringskanal. Der er alt for mange eksempler på, at det sker i strid med deres eget branchekodeks om god skik for markedsføring til aldersgruppen. De er ikke i stand til at overholde egne regler, og derfor er vi nødt til at stramme lovgivningen. Vi ved, at reklamerne påvirker børn til at købe usunde fødevarer, og at det kan have negative konsekvenser for deres helbred. Med et forbud sikrer vi en bedre beskyttelse af vores børn.”

Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde siger:

”Børn bliver bombarderet med reklamer for usunde mad- og drikkevarer, og det er med til at skubbe på en uheldig udvikling, hvor det bliver sværere at træffe de sunde valg i hverdagen. Det er især på de digitale platforme, at børn mange gange dagligt blandt andet gennem influencere, spil og konkurrencer bliver eksponeret for reklamer for eksempelvis chips, sodavand og fastfood. Den slags markedsføring skal vi have lukket ned for, så vi kan give børnene sundere madvaner og dermed også forebygge overvægt og tilhørende følgesygdomme.”

Regeringens forslag kommer bl.a. på baggrund af, at fødevarevirksomheder har overtrådt fødevarebranchens eget kodeks om ikke at målrette reklamer for usunde fødevarer til børn under 13 år. Virksomhederne havde i deres reklamekampagner anvendt influencere, der havde mange børn under 13 år blandt deres følgere.

Ifølge verdenssundhedsorganisationen, WHO, er der stærke tegn på at markedsføring af usunde fødevarer påvirker børns præferencer, valg, indkøb og indtag.

Fakta

Et stort forbrug af usunde føde- og drikkevarer kan føre til, at man udvikler svær overvægt, som øger risikoen for at udvikle mindst 13 forskellige former for kræft, eksempelvis brystkræft og tyktarmskræft.

Stadig flere danskere får overvægt. Fremskrivninger viser, at 2 ud af 3 blandt den voksne befolkning vil have overvægt i 2045, hvis den nuværende udvikling fortsætter, og hver tredje vil have svær overvægt.

Overvægt i skolealderen er forbundet med betydelig øget risiko for fortsat overvægt i voksenalderen og følgesygdomme i voksenlivet.

Ads by MGDK