Efter Ulf Pilgaards død: Nu er der pludselig nyt

Nicolai H

12 timer siden

|

16/05/2025
Kendte
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Nu bliver endnu et kapitel afsluttet, efter skuespillerens død.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Et ikon er gået bort, men noget står endnu.

I Hellerup, få minutters gang fra havbrise og hæklede hundekurve, er en særdeles velkendt villa nu sat til salg – og med den følger et stykke af dansk scenekunsts dna.

Adressen? Edlevej. Prisskiltet? 30 millioner kroner. Og nej, du får ikke en monolog med i prisen.

Det var her, Ulf Pilgaard i årtier slog sine folder – når han da ikke iklædte sig præstekjole, talerstol eller dronningekrone på scenen i Cirkusrevyen. Hjemmet, der nu søger ny ejer, har tjent som kulisse for en af Danmarks mest elskede skuespillere siden 1979, hvor Pilgaard erhvervede villaen for 1.175.000 kroner. Dengang kunne man også få en banan for under en femmer.

Ejendommen rummer 230 kvadratmeter og fordeler sig over seks værelser – alle i klassisk stil med detaljer, der skriger "her har der været levet, skrevet og grinet". Grunden tæller 881 kvadratmeter, og med en månedlig ejerudgift på godt 20.000 kroner, er det næppe for spekulanter med små sko.

Huset blev opført i 1903 og har overlevet både verdenskrige og streamingtjenester. Nu står det klar til en ny ejer – én, der enten vil mærke historiens vingesus eller bare gerne vil bo tæt på café latte og Øresund.

Ejendommen er kun netop blevet sat til salg, men i Hellerup plejer villaerne gennemsnitligt at ligge på markedet i 73 dage og ryge med et gennemsnitligt afslag på 3,4 procent, ifølge Boliga.dk. Med Pilgaards navn på murstenene kan man dog forvente, at en og anden revynostalgiker vil få hang til ejendomsdrømme.

Ulf Pilgaard døde den 28. oktober 2024 i en alder af 83 år som følge af hjertestop i sit hjem. Han blev bisat fra Messiaskirken i Charlottenlund og hviler nu på Hellerup Kirkegård. Han efterlader sig sønnen Christian, mens hans anden søn, Mikkel, gik bort i 2021.

Ads by MGDK