Når Mathias Gidsel toner frem på håndboldbanen, er det sjældent til diskussion, hvem der regerer på højre back.
Men nu står en gammel makker klar til at tage ved lære, dele rampelyset – eller måske endda stjæle lidt af det.
Emil Madsen har i sin første sæson for THW Kiel gjort det svært at overse ham. Han har fundet vej til det danske landshold, og under den seneste samling har han givet landstræner Nikolaj Jacobsen noget at tænke over. For hvorfor nøjes med én eksplosiv venstrehånd, når man kan spille med to?
Venstrehåndsduo i sigte
På hotel Scandic CPH Strandpark sidder Madsen afslappet, men tankerne kredser om større ting. Med Gidsel hjemme i Berlin under de seneste opgør mod Norge og Sverige fik Madsen ekstra spilletid – og mulighed for at vise, hvordan en angrebskonstellation med to venstrehåndede bagspillere kunne se ud.
"Jeg synes, at den moderne håndbold er blevet sådan, at det ikke er så unormalt, at man spiller med to venstrehænder. Det giver nogle andre variationer i angrebet," siger han ifølge Hbold.dk og henviser til tidligere samarbejde med både Gidsel og Pytlick i GOG.
Jacobsen har tidligere åbnet døren på klem for dobbelt venstrehånd – og Madsen er klar, uanset hvilken rolle han bliver tildelt.
Klar til hvad som helst
Med ydmyghed, men også sult, taler Madsen om sin plads i hierarkiet. Ikke som en mand, der stiller krav, men som én, der står klar.
"Det kunne være en rigtig god mulighed for mig, men det er jo helt op til Nikolaj. Jeg er klar til at tage den rolle, han giver mig – om det er, at jeg overhovedet ikke skal med, om jeg skal være backup for Gidsel, eller om jeg skal være inde og spille sammen med ham. Jeg vil bare gerne være en del af det," siger han.
Under den igangværende samling har Jacobsen allerede eksperimenteret. Madsen har været på banen samtidig med Mads Hoxer, og konstellationen med to venstrehåndede bagspillere bliver i stigende grad afprøvet.
Om det bliver til virkelighed i en afgørende slutrunde, vides endnu ikke.