Forside Livsstil Dårligt nyt for alle øl elskere: Fremtidens kolde bajer er...

Dårligt nyt for alle øl elskere: Fremtidens kolde bajer er truet

Beer, Bier, Øl
Shutterstock

En iskold øl i sommervarmen kan i fremtiden blive udfordret af noget helt uventet.

En iskold øl på terrassen, til grillmaden eller efter en lang arbejdsuge er for mange danskere nærmest en selvfølge.

Sådan behøver det dog ikke nødvendigvis at blive ved med at være.

Klimaforandringer og mere ekstremt vejr lægger nemlig et stigende pres på to af øllens vigtigste råvarer.

Både humle og byg kan få vanskeligere betingelser, og på længere sigt kan det få konsekvenser for den øl, vi kender i dag.

Heldigvis kommer der også lovende nyt fra danske forskere.

Vejret rammer øllens råvarer

Humle er en afgørende ingrediens i øl og er blandt andet med til at give den karakteristiske bitterhed og aroma.

Planten er samtidig følsom over for varmt og tørt vejr.

Mere tørke og flere hedebølger kan derfor gøre det vanskeligere at dyrke humle af den kvalitet, bryggerierne efterspørger.

Byg står over for et andet problem.

Kraftig regn op til høsten kan få kornet til at begynde at spire, mens det stadig står på marken. Det kan betyde, at store mængder ikke længere kan bruges som planlagt.

Problemerne har fået forskere fra Carlsberg Laboratorium til at lede efter løsninger, og her er der nu gjort to opdagelser, som kan få stor betydning for fremtidens øl.

Det skriver BT.

Danske forskere med gennembrud

Forskerne har som de første i verden kortlagt hele humlens arvemasse.

Det giver dem et genetisk landkort over planten, som blandt andet gør det muligt at undersøge, hvordan europæiske og amerikanske humlelinjer fungerer sammen.

Den nye viden kan bruges til at udvikle humlesorter, der er bedre rustet til at klare eksempelvis varme og tørke.

Samtidig har forskerne gjort et vigtigt fund i arbejdet med byg. Her har de identificeret det gen, der styrer den såkaldte forspiring.

Opdagelsen kan gøre det betydeligt hurtigere at udvikle nye og mere modstandsdygtige bygsorter.

Ifølge forsker Ilka Braumann kan processen nu klares på omkring tre år, hvor det tidligere kunne tage mellem 10 og 12 år.

Der er dog ingen grund til at hamstre øl endnu.

Forskerne understreger, at klimaforandringerne på nuværende tidspunkt ikke kan smages i den øl, danskerne køber.

På længere sigt kan situationen imidlertid blive en anden.

Hvis det bliver vanskeligere at skaffe humle i den ønskede kvalitet, kan bryggerierne i sidste ende blive nødt til at justere deres opskrifter.

Den velkendte kolde bajer står altså ikke til at forsvinde i morgen, men fremtidens mere ekstreme vejr kan gøre det vanskeligere at brygge den præcis, som vi kender den i dag.

Ads by MGDK