Forside Nyheder 18-årig varetægtsfængslet i tre uger for groft røveri

18-årig varetægtsfængslet i tre uger for groft røveri

18-årig varetægtsfængslet i tre uger for groft røveri

Lige nu læser andre

Retten i Glostrup har onsdag varetægtsfængslet en 18-årig mand i tre uger for medvirken i et særdeles groft røveri.

Lillejuleaften sidste år overfaldt to maskerede røvere en 41-årig butiksansat i Rema 1000 på Egelundsvej i Albertslund.

Butiksassistenten blev først sprøjtet i ansigtet med peberspray, og efterfølgende blev han stukket to gange med en kniv i ryggen. Skaderne var så voldsomme, at det efterfølgende krævede en operation på Rigshospitalet.

Den 18-årige blev onsdag morgen anholdt af Københavns Vestegns Politi, og blev sigtet for forsøg på manddrab, særligt groft røveri og grov vold.

Læs også

Ved grundlovsforhøret onsdag eftermiddag nægtede den 18-årige sig skyldig.

Politiet er stadig på jagt efter den anden af de to mænd, som medvirkede til røveriet, og derfor begærede politiet dørlukning ved grundlovsforhøret.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK