Forside Nyheder 292 millioner kroner: Dansker tæt på den store gevinst i...

292 millioner kroner: Dansker tæt på den store gevinst i Eurojackpot

292 millioner kroner: Dansker tæt på den store gevinst i Eurojackpot

Lige nu læser andre

Så tæt på – og så alligevel ikke. Det må være følelsen en dansk spiller sidder med efter vedkommende i aftes vandt andnpræmien i det europæiske Lotto-spil, Eurojackpot.

Der var svimlende 292 millioner kroner i den rekordhøje 1. præmie, men det blev en tysker, som scorede dem alle.

Bliv ven med Dagens.dk på Facebook

Den danske spiller må "nøjes" med 969.161 kroner, da vedkommende deler andenpræmiepuljen med fem andre, som også næsten vandt den store gevinst. Det skriver Ritzau.

Læs også

Førstepræmiepuljen i Eurojackpot havde stået urørt i 11 uger, og var derfor løbet op i 292.001.113 kroner. Men nu er den altså blevet udtrukket.

Eurojackpot spilles i Finland, Slovenien, Holland, Estland, Tyskland, Italien, Spanien, Norge, Sverige, Island, Letland, Litauen, Kroatien og Danmark. 

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: