Forside Nyheder 62-årig i livsfare efter at være ramt af flugtbilist

62-årig i livsfare efter at være ramt af flugtbilist

Billede

Lige nu læser andre

En 62-årig mand er alvorligt kvæstet, efter at han natten til fredag blev påkørt af en spirituspåvirket flugtbilist.

Flugtbilisten – en 70-årig mand – er senere anholdt af politiet, oplyser vagtchef Anders Olesen, Midt- og Vestjyllands Politi.

Ulykken skete i Videbæk nytårsnat klokken cirka 3.30, og begge mænd er fra lokalområdet.

Den 62-årige spadserede sammen med sin veninde ad Lilje Allé, da han blev ramt bagfra af en bil ført af den 70-årige. Han var lige efter ulykken i livsfare, men hans tilstand bedrede sig i løbet af fredagen.

Læs også

Bilisten standsede ikke op, da han havde ramt den 62-årige, for at komme ham til undsætning. I stedet tog han flugten.

– Efter at have kørt lidt rundt i området fandt vi en bil med skader efter påkørslen og en spirituspåvirket mand. Hans promille var væsentligt over det, den må være, siger Anders Olesen.

Den 70-årige blev anholdt og sigtet i sagen. Han kan imødese en retssag, men anklagemyndigheden har vurderet, at der ikke er basis for at kræve ham varetægtsfængslet, oplyser vagtchefen.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK