Aalborg Pirates skal vinde guld i år. Det er målsætningen ikke bare blandt spillere og fans, men også hovedsponsor og hovedaktionær Magnus Kjøller, som har givet løfte om at finansiere endnu en NHL-spiller til Aalborg Pirates.
Lockouten i NHL-ligaen giver i øjeblikket mulighed for at hente forstærkninger til et Aalborg Pirates hold der udover at ligge nummer ét i ligaen også allerede har en anden NHL-spiller på holder, nemlig Colin Greening fra Ottawa Senators.
- Jeg vil gøre alt i min magt for at vi er bedst muligt klædt på til slutspillet og tager guldet til Aalborg i år., siger Magnus Kjøller og fortsætter:
- Når Frederikshavn og Herlev også henter en NHL spiller, så står vi ikke stille tilbage – så skal vi naturligvis have to på holdet. Derfor har jeg givet vores sportsdirektør Frederik Åkesson besked på at finde en ekstra NHL-spiller og sende regningen til mig.
Den nye spiller, der endnu ikke er fundet, forventes at gå på isen for Aalborg Pirates i januar måned, såfremt der forsat er lockout i NHL-ligaen.