Aston Villa-manager smider Okore ud af førsteholdstrup

20/04/2016 10:42

admin

Nyheder

Mest læste i dag

Landsholdsspilleren Jores Okore er faldet i unåde hos sin manager i Aston Villa, Eric Black.

I et interview med BT fortæller forsvarsspilleren, at han er blevet sendt ud af truppen og ned på klubbens U21-hold.

- Der er lige nu en situation mellem mig og manageren. Jeg har sagt tingene lige ud til ham, og det har så resulteret i, at jeg ikke er en del af førsteholdstruppen lige nu, siger Jores Okore.

Den 23-årige landsholdsspiller har ikke været i kamp for Aston Villa siden 13. marts. Klubben rykkede definitivt ud af Premier League i weekenden, men Okore har i sine optrædener for klubben medvirket til de fleste af klubbens blot 16 point i sæsonen.

- Jeg har fortalt ham (manageren), at jeg synes, jeg fortjener en fair chance for at kunne spille og præstere, og jeg synes, at jeg har gjort det godt nok i de få kampe, jeg nu har fået i denne her sæson.

- Den mening har jeg givet til kende, men manageren var ikke tilfreds med den, siger Okore.

Han har kontrakt med Birmingham-klubben for yderligere en sæson, men han ved ikke, om han kommer til at fuldføre den.

- Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske. Jeg vil selvfølgelig gerne spille på så højt niveau som muligt, men det kan også være, at jeg bliver i Aston Villa og fuldfører min kontrakt, siger Okore.

/ritzau/