Forside Nyheder Band fra Paris-massakre gæster Danmark til sommer

Band fra Paris-massakre gæster Danmark til sommer

Billede

Lige nu læser andre

Danske fans af rockbandet Eagles of Death Metal får en ny chance for at opleve bandet på scenen, når gruppen 11. august 2016 spiller i Amager Bio.

Dermed tager bandet revanche for den aflyste koncert, som skulle have været afviklet 24. november, halvanden uge efter, at bandets koncert i Paris blev angrebet af fire bevæbnede mænd, som dræbte 90 tilstedeværende.

Den danske koncert annonceres sammen med flere andre europæiske koncerter, herunder en ny koncert i Paris den 16. februar.

Den finder dog ikke sted på Le Bataclan, hvor angrebet skete, men derimod i en af storbyens ældste koncertsteder L'Olympia.

Læs også

I den forbindelse tilbyder bandet alle med billet til den skæbnesvangre koncert på Le Bataclan gratis adgang til den nye koncert.

– At lade være med at vende tilbage og færdiggøre vores koncert har aldrig været en mulighed, siger bandets forsanger, Jesse Hughes, i en pressemeddelelse.

– Vi ser frem til at komme tilbage i februar og fortsætte vores mission om at bringe rock'n'roll til verden, tilføjer han.

Bandet var i fuld gang med koncerten i Paris, da fire bevæbnede mænd stormede ind på spillestedet og skød løs på publikum.

Bandet lykkedes med at flygte, men den ansvarlige for deres salg af merchandise blev dræbt i angrebet.

I sidste uge vendte bandet tilbage til Le Bataclan for at vise respekt for de dræbte. Ved samme anledning gæsteoptrådte bandet ved en U2-koncert i Paris.

Koncerten i Amager Bio er blandt de sidste på den annoncerede europaturné, som også indeholder besøg i Frankrig, Italien og Spanien samt på de britiske søsterfestivaler i Leeds og Reading.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK