Brøndby-sportschef: Elmanders årsager er alvorlige

Brøndbys tilhængere må fortsat væbne sig med tålmodighed for at se den svenske angriber Johan Elmander få comeback i Superligaen.

Elmander er for anden uge i træk fraværende i Brøndbys trup, og klubbens sportschef, Per Rud, oplyser til klubbens hjemmeside, at svenskeren har fået fri på ubestemt tid for at kunne opholde sig hos familien i Sverige.

- Johans årsager til at være i Sverige er alvorlige, og vi har fuld forståelse for hans situation. Der er intet pres fra vores side, og Johan skal tage sig al den tid sammen med familien, han har brug for, siger Per Rud.

- Jeg kan godt forstå, at vores omgivelser er utålmodige og gerne ser Johan i gang her i Brøndby. Sådan har både Johan og vi det også. Men når man løber ind i en svær familiær situation, som der er tale om her, så kommer fodbolden i anden række.

Brøndby hentede den 33-årige Elmander på en fri transfer denne sommer. Han spillede senest i Brøndby fra 2004 til 2006, hvor han var med til at vinde The Double.

Mandag aften spiller Brøndby sæsonens anden superligakamp, når Silkeborg gæster den københavnske vestegn.

/ritzau/

 

Dagens Gossip