Carl Holst hædret med pris i Kina

Elo Christoffersen

|

27/11/2012

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Regionsrådsformand Carl Holst (V) blev i dag hædret med den første Guangdong International Friendship Award. Det skete under besøget i Region Syddanmarks venskabsregion, Guangdong.

Prisen er givet til regionsrådsformanden på baggrund af samarbejdet mellem de to regioner. Samarbejdet begyndte i 2007, og det er i særlig grad de syddanske styrker inden for velfærdsteknologi, uddannelse og turisme, kineserne sætter pris på.

Carl Holst (V) bemærker, at samarbejdet er til fælles gavn.

- Jeg er glad og stolt over prisen, men det er langt vigtigere, at vores uddannelsessteder og erhverv præsenterer sig på et enormt marked. Det vil helt sikkert styrke syddanske virksomheder og hjælpe til at skabe flere arbejdspladser i vores region, siger han.

Carl Holst er sammen med 13 andre syddanskere deltagere ved en konference om internationalt samarbejde. Værten er den sydkinesiske Guangdong-provins, der med sine 120 millioner indbyggere og fokus på bæredygtig vækst kan blive en værdifuld samarbejdspartner for syddanske eksperter i grøn energi.