Forside Nyheder Daniel Agger er igen henvist til bænken

Daniel Agger er igen henvist til bænken

Daniel Agger er igen henvist til bænken

Lige nu læser andre

Den danske landsholdsanfører, Daniel Agger, må nok en gang indlede et Premier League-opgør på bænken. Lørdag starter han ude for Liverpool, der hjemme møder Cardiff.

Daniel Agger var inden denne sæson en af manager Brendan Rodgers' nøglespillere på Liverpool-holdet. Og i sommer blev den danske landsholdsprofil udnævnt som viceanfører i klubben.

Men skader og en række ujævne præstationer har sendt danskeren ud af holdet.

Fra bænken har Agger kunnet se sine holdkammerater glimre. Liverpool, der i årevis har levet en anonym tilværelse bag de øvrige storklubber, kan med en sejr lørdag overtage førstepladsen i Premier League.

Læs også

Udviklingen har fået flere medier til at spekulere i, om Aggers tid Liverpool er ovre. Især et skifte til Napoli, hvis manager Rafael Benitez i sin tid hentede danskeren til Liverpool, har været nævnt.

Cardiffs danske angriber Andreas Cornelius starter også lørdagens kamp på bænken.

Opgøret sparkes i gang klokken 13.45.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK