Forside Nyheder DF kræver bevilling på 10 millioner kroner til syriske flygtninge

DF kræver bevilling på 10 millioner kroner til syriske flygtninge

DF kræver bevilling på 10 millioner kroner til syriske flygtninge

Lige nu læser andre

Dansk Folkepartis næstformand og udenrigsordfører, Søren Espersen, stiller forslag om, at der bevilges 10 millioner kroner til syriske flygtninge i Syrien fra Udviklingsministeriets katastroferamme. Katastrofebistand. Syrerne lever under kummerlige forhold i Jordan, hvis regering gør sit yderste men ikke har kapacitet til at håndtere flygtningestrømmen alene.

– Jeg mener vi er nået til et tidspunkt, hvor vi må tale om en reel katastrofesituation i forhold til de syriske flygtninge i Jordan, så udviklingsministeren må åbne op for katastroferammen og for eksempel sende 10 millioner kroner derned, så vi kan sikre mere acceptable forhold i nærområdet, siger Søren Espersen.

Søren Espersen understreger, at der hersker den største nød ved grænsen til Syrien og en humanitær katastrofe lurer.

– Det er en oplagt opgave for Danmark at sørge for tålelige forhold for flygtninge i Jordan, så de, når der er fundet en løsning på konflikten i Syrien igen kan vende hjem i god behold, siger Søren Espersen
 

Læs også

Læs også

Ads by MGDK