Forside Nyheder Ebola kræver på få uger endnu flere menneskeliv

Ebola kræver på få uger endnu flere menneskeliv

Ebola kræver på få uger endnu flere menneskeliv

Lige nu læser andre

Ebola-epidemien i Vestafrika har kostet 2288 mennesker livet, og halvdelen er døde inden for de seneste uger, oplyser FN’s verdenssundhedsorganisation, WHO.

Til og med 6. september har 2288 mennesker mistet livet som følge af den dødelige sygdom i Guinea, Sierra Leone og Liberia.

Det er knap halvdelen af de 4269, der har været registreret som smittet, siger WHO.

I de tre uger, der førte op til den 6. september, finder man 47 procent af alle dødsfald.

Læs også

Liberia er det land, der er blevet allerhårdest ramt, siden de første udbrud blev registreret i nabolandet Guinea.

Her har virussygdommen kostet 1224 liberianere livet.

Ebola-udbruddet i det vestlige Afrika er det værste, der nogensinde er blevet registreret. I seks måneder har de berørte lande kæmpet med at få den dødbringende virus under kontrol.

To nye lovende vacciner bliver i øjeblikket testet, oplyste vicegeneralsekretær i WHO, Marie-Paule Kieny, mandag.

Hvis forsøgene viser sig at være en succes, kan læger og sygeplejersker i de ebola-ramte lande blive vaccineret.

Oven i de tal, som WHO offentliggør tirsdag, skal lægges, otte, der er døde af sygdommen i Nigeria, hvor 21 har været smittet. Et tilfælde af ebola er bekræftet i Senegal.

/ritzau/AFP

Læs også

Ads by MGDK