Forside Nyheder Efter melding om slud og sne: Nu udsender DMI risikomelding

Efter melding om slud og sne: Nu udsender DMI risikomelding

sne, biler
Shutterstock

DMI har netop udsendt en risikomelding, som især rammer en del af landet.

Lige nu læser andre

Når morgenen begynder med kolde ruder og dug på spejlene, kan turen ud ad døren føles lidt ekstra langsom.

Mange danskere kender fornemmelsen af at stå og hakke is af bilen eller trække i den varme jakke, før dagen rigtigt går i gang.

Vintermånederne giver ofte små overraskelser, som man lige skal navigere rundt i.

Der er også noget særligt over den rolige stemning på gaderne, når kulden ligger tæt. Flere steder vågner trafikanter op til netop den type vejr.

Det skyldes at der tidligt onsdag flere steder i den sydlige del af landet blev meldt om tæt tåge og rimtåge med meget lav sigt.

Læs også

Mange veje ligger samtidig under frysepunktet, hvilket øger risikoen for isglatte strækninger.

Det er derfor en god ide at tage sig lidt ekstra tid bag rattet fra morgenstunden.

Dagen udvikler sig dog mere stabilt. Ifølge DMI letter tågen i løbet af formiddagen og temperaturerne bevæger sig langsomt op over nul.

Det giver bedre forhold på vejene i takt med at frosten slipper sit tag mange steder.

Udbredt nedbør

Onsdagsvejret er generelt præget af skyer og udbredt nedbør fra sydvest.

Læs også

De sydlige egne får mest regn, men der kan lokalt falde slud eller tøsne.

I Nordjylland viser solen sig ind imellem, og her kan der også komme enkelte byger med slud eller sne.

Temperaturen ender omkring nul til fem graders varme, og vinden holder sig svag til jævn fra skiftende retninger. Det bliver derfor en dag, der trods alt kan føles ganske mild.

Risikomelding fra DMI

DMI har udsendt en risikomelding for kraftig regn.

Myndigheden forventer at nedbøren rammer Sønderjylland først og derefter bevæger sig mod øst.

Læs også

De største mængder ventes i Sønderjylland, på Sydfyn og i de sydlige dele af Sjælland samt på Lolland og Falster.

Resten af landet får også nedbør, dog ikke i samme omfang og med en blanding af regn, slud og tøsne.

Ifølge DMI skyldes den udbredte nedbør et lavtryk som om morgenen bevæger sig ind over den sydlige del af Jylland og fortsætter langsomt mod øst og nordøst.

Myndigheden følger udviklingen tæt og vil opdatere risikomeldingen eller opgradere til varsel hvis situationen kræver det.

Ads by MGDK