Forside Nyheder Efterlysning: Verdens største mango er blevet stjålet

Efterlysning: Verdens største mango er blevet stjålet

Efterlysning: Verdens største mango er blevet stjålet

Lige nu læser andre

I næsten 12 år har en ti meter høj mango stået stolt som en nordaustralsk bys varetegn, men nu er den kæmpe store frugt pist væk. Australsk politi leder efter den forsvundne mango.

Det skriver news.com.

By Bowen var indtil i morges indehaver af den velvoksne mango. Men i de tidlige timer mandag morgen sneg en ukendt kran sig hen til mangoen og kørte med den. Tyveriet blev filmet af et overvågningskamera. Tilbage står platformen, der bar frugten. Se billederne nedest.

Følg Dagens.dk på Facebook – klik her og vær med

Læs også

Mangoen stod ved siden af byens turistinformation, som lover, at der ikke er tale om et pr-stunt, oplyser news.com. Flere lokale borgere troede, at mangoen blot var blevet kørt til reparation. 

Nu efterlyser australsk politi mangoen, som er lavet af glasfiber og formentligt er den største af sin slags.

Mangoen betyder noget særligt for byen, idet Bowen regnes for landets "mango-hovedstad".

SE BILLEDET AF MANGOEN NEDENFOR:

Læs også

Ads by MGDK