Forside Nyheder Esbjerg river kontrakt over med midterforsvarer

Esbjerg river kontrakt over med midterforsvarer

Esbjerg river kontrakt over med midterforsvarer

Lige nu læser andre

Superligaklubben Esbjerg og midterforsvareren Jens Berthel Askou er blevet enige om at ophæve samarbejdet.

32-årige Askou blev skadet i begyndelsen af 2014 og har i efteråret haft svært ved at tilkæmpe sig en startplads. Nu stopper han i klubben et halvt år før kontraktudløb til sommer.

– Jeg har kæmpet hårdt for at komme tilbage og synes, jeg er nået tilbage på mit tidligere niveau.

– På den baggrund har det været skuffende at få så lidt spilletid, som det har været tilfældet. Jeg har stadig ambitioner om at spille og have en vigtig rolle i en klub, og derfor er det ikke så perspektivrigt at være i Esbjerg længere.

Læs også

– Jeg glæder mig nu til at få en spændende og udfordrende rolle i en anden dansk klub, siger Jens Berthel Askou i en pressemeddelelse.

Hvor den rutinerende midterforsvarer fortsætter karrieren er endnu ikke offentliggjort.

Esbjerg-træner Niels Frederiksen er tilfreds med, at Askou nu forlader den vestjyske klub.

– Efter skaden har vi vurderet, at han ikke havde niveauet til det forsvarsspil, vi nu praktiserer med en højere bagkæde og mere aggressivitet.

– Jens Berthel har styrken i det mere stationære forsvarsspil, siger Frederiksen.

Træneren oplyser, at Esbjerg sandsynligvis vil sige farvel til flere spillere, der er langt fra en plads på superligaholdet.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK