Forside Nyheder Flere ældre på vej: Folkepensionen ændres markant i 2030

Flere ældre på vej: Folkepensionen ændres markant i 2030

lderly senior couple grandparents family counting funds on calculator, doing paperwork, savings, paying domestic bills, mortgage loan, pension at home using laptop, pensionister, penge
Shutterstock.com

Stor ændring rammer folkepensionen i 2030.

Lige nu læser andre

Antallet af pensionister herhjemme fortsætter i vejret og er nu kun et mulehår fra at sætte ny rekord.

Det viser nye tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR).

Således var der 1.156.221 folkepensionister i juli i år. Det er det næsthøjeste antal nogensinde og kun cirka 900 personer fra rekordniveauet i januar 2019, hvor der var 1.157.134 pensionister herhjemme.

Sådan skriver Sampension i en pressemeddelelse, som Dagens.dk har fået tilsendt.

Antallet af folkepensionister er steget hver måned siden december 2022 og dermed uafbrudt i nu 31 måneder.

Læs også

Folkepensionsalderen har været uændret siden 1. januar 2023. Fra 2019 til 2022 blev den gradvist forhøjet fra 65 år til 67 år, og i den periode faldt antallet af folkepensionister med i alt cirka 59.400 (fra 1.157.134 i januar 2019 til 1.097.751 i december 2022).

”Gruppen af pensionister herhjemme bliver bare større og større måned for måned, og antallet er nu blot et mulehår fra at sætte ny rekord. Stigningen hænger bl.a. sammen med, at der siden 1. januar 2023 har været sat en prop i folkepensionsalderen,” siger Helle Dalsgaard, der er chefrådgiver i Sampension, og fortsætter:

“Det betyder, at der løbende er stadig flere danskere, som får alderen til at gå på pension, og at der dermed kommer flere nye pensionister til. Herudover så bidrager det forhold, at danskerne generelt lever længere, også til, at pilen peger op for det samlede antal pensionister.”

Folkepensionsalderen stiger til 68 år i 2030, 69 år i 2035 og 70 år i 2040.

”Det er et spørgsmål om tid, før der bliver sat ny rekord. For folkepensionsalderen stiger ikke foreløbig, og derfor må vi alt andet lige også forvente, at de seneste års udvikling fortsætter, og at antallet af pensionister dermed kommer til at nå nye højder i den kommende tid – måske allerede når vi får tallene for august,” siger Helle Dalsgaard.

Læs også

”En anden bemærkelsesværdig tendens i disse år er, at flere og flere pensionister vælger at arbejde ved siden af folkepensionen – bl.a. som følge af at det er blevet mere økonomisk attraktivt at takke ja til beskæftigelse som pensionist. Og også i gruppen af arbejdende pensionister er der efter alt at dømme udsigt til fortsat vokseværk fremadrettet,” siger Helle Dalsgaard.

De seneste tal fra STAR viser, at antallet af danskere, som både er i beskæftigelse og samtidig får folkepension, er steget med 33 procent de seneste to år.

Ads by MGDK