Hver anden dansker drømmer om jul i udlandet

Elo Christoffersen

|

13/11/2012

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Mens kulden så småt har indfundet sig i Danmark, så higer mange danskere efter sol og varme efter en sommer med ganske få ægte sommerdage. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Hotels.com blandt 1193 danskere.

49 procent af de adspurgte kunne godt finde på at rejse udenlands i julen. Det er dog ikke alle, der kan få sig selv til at rejse fra familie, juletræ og konfekthygge. 15 procent svarer nemlig, at de gerne vil vente med at rejse til efter selve juleaften, mens 34 procent drømmer om at prøve at holde jul under fremmede himmelstrøg.

En tredjedel vil bare gerne vil væk fra det danske juleræs. Endnu en tredjedel drømmer om jul i udlandet, fordi de gerne vil tilbringe kvalitetstid med familien, mens syv procent gerne vil væk fra familien. Blot 10 procent drømmer om at tilbringe julen på ski.

De unge dropper gerne den traditionelle jul

Trangen til at fejre julen i udlandet daler tilsyneladende proportionelt med alderen. Det er dermed primært den yngre del af befolkningen, der har mod på at tilbringe juleaften med paella, sushi eller kængurubøffer på grillen.

Hver anden under 30 år (48 procent) skipper nemlig gerne den traditionelle juleaften til fordel for en tur til udlandet, mens det blot gælder 27 procent af dem på 60 år og opefter.