Forside Nyheder Jan Ø. Jørgensen stormer videre til kvartfinale

Jan Ø. Jørgensen stormer videre til kvartfinale

Jan Ø. Jørgensen stormer videre til kvartfinale

Lige nu læser andre

Den danske badmintonspiller Jan Ø. Jørgensen slog torsdag formiddag Tien Chen Chou fra Taiwan i to sæt og er videre til kvartfinalen ved Super Series-turneringen Hong Kong Open.

Sjetteseedede Jan Ø. Jørgensen vandt 21-14, 21-14 i en kamp, som varede 34 minutter.

I første sæt var Tien Chen Chou godt med og kun bagud 9-10, inden Jan Ø. Jørgensen trak fra og kom foran 18-11, og så tog han nemt sættet.

I andet sæt var der endnu større klasseforskel, og Jan Ø. Jørgensen var kun i problemer ved en 5-3-føring til taiwaneren.

Læs også

Men derfra snuppede danskeren hele syv point i træk og bragte sig foran med 10-5 og siden 19-12. Og så var det ingen sag at lukke kampen i to hurtige sæt.

De seneste fire indbyrdes opgør var også endt med lutter sejre til Jan Ø. Jørgensen, som ligger nummer seks i verden. Tien Chen Chou er nummer 28 i verden.

Tidligere torsdag gik også Hans-Kristian Vittinghus videre til kvartfinalen, mens Viktor Axelsen røg ud.

Mixed doublen Anders Kristiansen og Julie Houmann er ude efter et nederlag på 17-21, 21-16, 16-21 til Hirokatsu Hashimoto og Miyuki Maeda i anden runde. Kampen varede en time.

Til gengæld er den formstærke danske damedouble Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl videre til kvartfinalen efter en sikker sejr i to sæt over et par fra Thailand.

Danmark er således repræsenteret i tre kvartfinaler fredag.

Jan Ø. Jørgensen skal op mod verdensetteren Lee Chong Wei, mens Hans-Kristian Vittinghus skal op mod Boonsak Ponsana fra Thailand. Vinder begge danskere, skal de mødes i semifinalen lørdag.

Den andenseedede danske damedouble skal op mod et par fra Indonesien i kvartfinalen fredag.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK