Forside Nyheder Jared Leto tager Oscar for bedste birolle

Jared Leto tager Oscar for bedste birolle

Jared Leto tager Oscar for bedste birolle

Lige nu læser andre

Den amerikanske skuespiller Jared Leto vinder prisen for bedste mandlige birolle ved Oscar-uddelingen i Los Angeles for sin rolle som hivpositiv transvestit i filmen “Dallas Buyers Club”.

Det var første gang, at den 42-årige Leto var nomineret, men han har i prisuddelings-sæsonen cementeret sig som favorit ved at tage blandt andet en Golden Globe for sin rolle.

I sin takketale sendte han en hilsen til sin mor for at opfordre ham til at drømme stort. Og han opfordrede også folk i de uroplagede lande Ukraine og Venezuela til at blive ved med at drømme.

– Vi tænker på jer i aften, lyder det fra Oscarvinderen, der spiller over for Matthew McConaughey i aids-dramaet.

Læs også

Rollen som hiv-patienten Rayon krævede, at det tidligere teenageidol tabte sig drastisk. I sin takketale henvendte han sig også til verdens mange aidsofre.

– Det her er for de 36 millioner mennesker derude, der har tabt kampen til aids, siger han.

Før Dallas Buyers Club havde Leto ikke lavet film i seks år, men havde i stedet fokuseret på sit rockbank 30 Seconds to Mars.

Leto slog sine kolleger Barkhad Abdi (“Captain Phillips”), Bradley Cooper (“American Hustle”), Michael Fassbender (“12 Years A Slave”) og Jonah Hill (“The Wolf of Wall Street”).

I kategorien bedste kvindelige birolle vandt Lupita Nyong’o for sin præstation i “12 Years a Slave”, der er blandt favoritterne til at tage Oscar-statuetten for bedste film.

Lupita Nyong’o slog blandt andet Hollywood-stjerner som Julia Roberts og Jennifer Lawrence. For nylig vandt hun samme pris ved Independent Spirit Awards.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK