Forside Nyheder Krohn-Dehlis træner siger selv stop i Celta Vigo

Krohn-Dehlis træner siger selv stop i Celta Vigo

Krohn-Dehlis træner siger selv stop i Celta Vigo

Lige nu læser andre

Michael Krohn-Dehli skal have ny træner i sin spanske klub Celta Vigo i næste sæson.

Luis Enrique meddelte fredag på et pressemøde, at han stopper i Celta Vigo efter opgøret mod Valencia i sidste spillerunde på søndag.

– Jeg vil gerne takke spillerne. Det er den bedste gruppe, jeg har arbejdet med som træner, siger Luis Enrique ifølge Sky Sports.

– Jeg har været meget glad for Vigo. Jeg er blevet behandlet godt, men der er andre ting, jeg må tage i betragtning. Det har været hårdt at bo så langt væk fra min familie.

Læs også

– Det er ærgerligt, da jeg føler mig tæt knyttet til klubben og alle mennesker her, siger den tidligere Real Madrid- og FC Barcelona-spiller.

Enrique nåede blot at være træner for Michael Krohn-Dehli og holdkammeraterne i Celta Vigo i en enkelt sæson.

I spanske medier spekuleres der i, at den 44-årige træner efter sommerpausen skal overtage trænersædet i FC Barcelona fra Gerardo Martino, som risikerer at ryge ud. Luis Enrique startede trænerkarrieren på Barcelonas andethold.

– Jeg ved ikke, hvor jeg skal være træner i næste sæson, selv om det kan lyde utroligt, siger Luis Enrique.

Celta Vigo indtager en øjeblikkelig ottendeplads i den bedste spanske fodboldrække.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK