Forside Nyheder Politiet fortsat på jagt: To anholdt for overfaldet på student

Politiet fortsat på jagt: To anholdt for overfaldet på student

Politiet fortsat på jagt: To anholdt for overfaldet på student

Lige nu læser andre

To personer er onsdag aften blevet anholdt for overfaldet på en 18-årig nybagte student på Nørreport Station i København fredag.

Det skriver ekstrabladet.dk.

Anholdelserne sker efter, at politiet onsdag har offentliggjort billeder af de fire formodede gerningsmænd.

Bliv ven med Dagens.dk på Facebook – Klik her og vær med nu

Læs også

– Den ene anholdte har selv henvendt sig. Den anden har vi hentet på hjemmeadressen, siger den centrale efterforskningsvagtleder hos Københavns Politi Kristian Aaskov til Ekstra Bladet.

De to mænd, der er i alderen 16-18 år, er netop nu ved at blive afhørt.

Politiet mangler fortsat at få fat i to formodede gerningsmænd.

Overfaldet skete, da den unge student stod med fem-seks venner i en rundkreds mellem de to indgange til stationen.

Fire mænd ankom til stedet og blev angiveligt provokeret af den 18-åriges studenterhue. I hvert fald slog de den af ham, hvorefter de overfaldt ham med slag og spark i så alvorlig grad, at den 18-årige senere natten til lørdag måtte indlægges på Rigshospitalet og opereres for en hjerneblødning.

Tirsdag tog lægerne dog den unge mand ud af koma, og han er nu i svag bedring.

SE BILLEDERNE AF DE EFTERLYSTE HER:

Læs også

Ads by MGDK