Forside Nyheder Porosjenko: Vi vil løslade russiske krigsfanger i morgen

Porosjenko: Vi vil løslade russiske krigsfanger i morgen

Porosjenko: Vi vil løslade russiske krigsfanger i morgen

Lige nu læser andre

Ukraine er klar til at løslade russiske krigsfanger, højst sandsynlig lørdag, efter at Rusland og Ukraine fredag har underskrevet en fredsaftale.

– Vi vil løslade krigsfanger, formentlig allerede i morgen, siger den ukrainske præsident Petro Porosjenko på et pressemøde i forbindelse med Natos topmøde i Wales.

Præsidenten har beordret de ukrainske sikkerhedsstyrker til at stoppe alle militære angreb klokken 18 lokal tid.

– Nu er det meget vigtigt, at denne våbenhvile varer længe, og vi vil opretholde den fredelige dialog, siger Porosjenko.

Læs også

Fredsaftalen er udarbejdet under trepartsforhandlinger mellem Ukraine, Hviderusland og Rusland.

Den britiske udenrigsminister, Philip Hammond, erklærede forud for mødet i Minsk, at hvis en våbenhvile underskrives og føres ud i livet, så kan nye sanktioner mod Rusland hurtigt ophæves.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK