Lige nu læser andre
Den midlertidige præsident i den afrikanske stat Burkina Faso, Michel Kafando, er fange i sit eget palads.
Præsidentgarden har onsdag tilbageholdt Kafando, premierminister Isaac Zida og flere højtstående ministre i præsidentpaladset.
Parlamentsformanden sagde onsdag aften, at de tilbageholdt gidsler.
Det franske nyhedsbureau AFP skriver, at vagterne, der tilbageholder lederne, er tilhængere af den afsatte præsident Blaise Compaore.
Læs også
Angiveligt trængte de Compaore-loyale vagter ind i et lokale, hvor der blev holdt regeringsmøde, og tog landets ledelse som fanger.
Senere blev der udkommanderet soldater rundt om præsidentpaladset.
Reuters skriver, at præsidentgarden gik i aktion to dage efter, at en kommission, som har arbejdet med at udvikle reformer for overgangsregeringen i Burkina Faso, foreslog at opløse præsidentgarden.
Denne elitestyrke er kendt som RSP og var en vigtig hjørnesten i præsident Compaores regime, inden han blev væltet i oktober i fjor af demonstrationer.
Han havde da haft magten i 27 år.
– Det er hele regeringen, herunder premierministeren og præsidenten. De er taget af en gruppe soldater fra præsidentgarden, siger en højtstående militærkilde til Reuters.
– For indeværende har de ikke bedt om noget.
/ritzau/Reuters