Forside Nyheder “Pretty Woman”-instruktør Garry Marshall er død

“Pretty Woman”-instruktør Garry Marshall er død

Billede

Lige nu læser andre

Den amerikanske producer, manuskriptforfatter og filminstruktør Garry Marshall er død i en alder af 81 år.

Marshall nåede blandt andet at instruere storsællerten "Pretty Woman" fra 1990 med Julia Roberts og Richard Gere i hovedrollerne.

Ifølge hans forlægger døde Garry Marshall efter komplikationer i forbindelse med en lungebetændelse.

Foruden "Pretty Woman" er Marshall kendt for at have stået bag en række ikoniske tv-serier i 1970'ernes USA. Det drejer sig blandt andet om "Happy Days", "The Odd Couple", "Laverne and Shirley" og "Mork and Mindy".

Læs også

Da "Happy Days" toppede, var det den mest populære tv-serie i USA, og flere af de andre sitcoms var også blandt de mest sete blandt amerikanerne.

Garry Marshall instruerede, producerede og medvirkede i film og tv-serier siden slutningen af 1950'erne.

Han nåede i sin karriere at blive nomineret til adskillige priser for sit arbejde. Blandt andet var han i flere år nomineret i Emmy-kapløbet og i 1991 til en Bafta med "Pretty Woman" for bedste film.

/ritzau/Reuters

Læs også

Ads by MGDK