Schjønberg bliver cheftræner i Norge

Den tidligere danske landsholdsspiller Michael Schjønberg bliver ny cheftræner for Nest-Sotra i den næstbedste norske fodboldrække.

Klubben præsenterede den 47-årige dansker på et pressemøde onsdag.

Michael Schjønberg kommer senest fra et job som assistenttræner i Vålerenga i den bedste norske række.

- Dette er et scoop. Michael Schjønberg har hele den pakke, vi har ledt efter. Han passer lige ind i vores filosofi, han har en erfaring og et fodboldkundskab af en anden verden, siger klubbens direktør Michael Flyvholm til klubbens hjemmeside.

- Jeg er ikke for fin til at tage et job i 1. division. Det har jeg gjort før i Danmark, og jeg elskede det, siger danskeren på hjemmesiden.

Michael Schjønberg har været træner i FC Vestsjælland, Hannover 96 og Vålerenga. Han har desuden fungeret som sportsdirektør i Kaiserslautern, hvor han i øvrigt selv havde succes som spiller, og som han vandt Bundesligaen med i 1998.

I sin aktive karriere spillede Michael Schjønberg 44 landskampe for Danmark.

Kontrakten med Nest-Sotra gælder for to år - til udgangen af 2016.

/ritzau/

 

Dagens Gossip