Der tælles stadig personlige stemmer for at fordele mandaterne mellem kandidaterne internt i partierne. Men allerede nu står det klart, at følgende medlemmer opnår valg til Folketinget:
* Socialdemokraterne:
- Lea Wermelin (Bornholm Storkreds)
- Anette Lind (Vestjyllands Storkreds)
- Mogens Jensen (Vestjyllands Storkreds)
- Thomas Jensen (Vestjyllands Storkreds)
- Karin Gaardsted (Vestjyllands Storkreds)
- Orla Hav (Nordjyllands Storkreds)
- Bjarne Laustsen (Nordjyllands Storkreds)
- Simon Kollerup (Nordjyllands Storkreds)
- Flemming Møller Mortensen (Nordjyllands Storkreds)
- Rasmus Prehn (Nordjyllands Storkreds)
- Ane Halsboe-Jørgensen (Nordjyllands Storkreds)
* Venstre:
- Peter Juel Jensen (Bornholm Storkreds)
- Kristian Jensen (Vestjyllands Storkreds)
- Esben Lunde Larsen (Vestjyllands Storkreds)
- Inger Støjberg (Vestjyllands Storkreds)
- Thomas Danielsen (Vestjyllands Storkreds)
- Kristian Pihl Lorentzen (Vestjyllands Storkreds)
- Karsten Lauritzen (Nordjyllands Storkreds)
- Torsten Schack Pedersen (Nordjyllands Storkreds)
- Preben Bang Henriksen (Nordjyllands Storkreds)
- Søren Gade (Nordjyllands Storkreds)
* Enhedslisten:
- Johanne Schmidt-Nielsen (Københavns Storkreds)
- Pelle Dragsted (Københavns Storkreds)
- Finn Sørensen (Københavns Storkreds)
- Søren Søndergaard (Københavns Omegns Storkreds)
- Marie Gjerding Reumert (Nordsjællands Storkreds)
- Christian Juhl (Sjællands Storkreds)
- Eva Flyvholm (Sjællands Storkreds)
- Pernille Skipper (Fyns Storkreds)
- Rune Lund (Fyns Storkreds)
- Henning Hyllested (Sydjyllands Storkreds)
- Nikolaj Villumsen (Østjyllands Storkreds)
- Søren Egge Rasmussen (Østjyllands Storkreds)
- Stine Maiken Brix (Nordjyllands Storkreds)
- Jakob Sølvhøj (Vestjyllands Storkreds)
* Alternativet:
- René Gade (Vestjyllands Storkreds)
- Torsten Gejl (Nordjyllands Storkreds)
* Dansk Folkeparti:
- Christian Langballe (Vestjyllands Storkreds)
- Dennis Flydtkjær (Vestjyllands Storkreds)
- Karina Due (Vestjyllands Storkreds)
- Kristoffer Hjort Storm (Nordjyllands Storkreds)
- Lise Bech (Nordjyllands Storkreds)
- Morten Marinus Jørgensen (Nordjyllands Storkreds)
- Bent Bøgsted (Nordjyllands Storkreds)
* Konservative:
- Søren Pape Poulsen (Vestjyllands Storkreds)
* Liberal Alliance:
- Leif Mikkelsen (Vestjyllands Storkreds)
- Christina Egelund (Nordjyllands Storkreds)
* Radikale:
- Andreas Steenberg (Vestjyllands Storkreds)
- Marianne Jelved (Nordjyllands Storkreds)
* SF:
- Lisbeth Bech Poulsen (Nordjyllands Storkreds)
Yderligere en lang række kandidater anses for at være sikre på valg, men afventer at dette bliver bekræftet, når de personlige stemmer i deres kreds er talt op.
Kilder: Invalg, TV Midt-Vest
/ritzau/