Tidligere OB-keeper skifter til hollandsk fodbold

Michael Tørnes skifter dansk fodbold ud med hollandske Vitesse Arnhem, der spiller i Æresdivisionen i Holland.

Det bekræfter den hollandske klub på sin officielle hjemmeside.

Den tidligere OB-målmand har underskrevet en toårig aftale med den hollandske klub, og den 30-årige spiller glæder sig til den nye udfordring, efter at han har prøvetrænet med klubben, som hyrer ham på en fri transfer.

- Efter alle de år i skandinaviske ligaer ville jeg prøve kræfter med en udfordring et andet sted i Europa. Min første oplevelse i Vitesse gik rigtig godt. Jeg er spændt på at skulle leve i Holland, og jeg ser frem til at konkurrere med de andre målmænd, siger Michael Tørnes til klubbens hjemmeside.

Vitesse sluttede på niendepladsen i den bedste hollandske række i den forgangne sæson, og i klubben ser man frem til samarbejdet med danskeren, som har været med klubben på træningslejr, før han skrev under på kontrakten.

- Han har meget erfaring, og med tilgangen af Michael har vi masser af muligheder på målmandsposten, siger klubbens tekniske direktør, Mo Allach.

Michael Tørnes har senest været i OB, hvor det blev til få kampe i den seneste sæson.

/ritzau/

 

Dagens Gossip