Forside Nyheder Triatlon: Camilla Pedersen vinder VM et år efter koma

Triatlon: Camilla Pedersen vinder VM et år efter koma

Triatlon: Camilla Pedersen vinder VM et år efter koma

Lige nu læser andre

Den danske triatlet Camilla Pedersen fortsætter sin imponerende resultatliste året efter, at hun var ude for en alvorlig ulykke, der sendte hende i koma.

Søndag morgen dansk tid blev hun verdensmester i triatlon på langdistance, der blev afholdt i den kinesiske by Weihai.

Camilla Pedersen tilbagelagde fire kilometer svømning, 120 kilometer cykling og 20 kilometer løb i tiden 5 timer 43 minutter og 31 sekunder.

Det gjorde hende til en suveræn vinder foran finnen Kaisa Lehtonen, der kom i mål 4,16 minutter efter danskeren. På tredjepladsen fulgte Andrea Hewitt fra New Zealand.

Læs også

Camilla Pedersens præstation er kun mere imponerende set i det lys, at hun i september sidste år kom ud for en alvorlig ulykke på en træningstur på cykel, hvor hun fik kraniebrud, indre blødninger og lå 19 dage i kunstig koma.

Siden kæmpede hun sig tilbage og fik comeback i foråret. I perioden op til VM har hun krydset målstregen som den første i flere ironman-konkurrencer.

Søndag kulminerede comebacket med en VM-titel. I 2012 vandt hun VM-sølv på langdistancen, og i 2011 blev hun europamester.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK