Forside Politik Troels Lund Poulsen slår fast: Har kun ét mål med...

Troels Lund Poulsen slår fast: Har kun ét mål med regeringsforhandlingerne

Troels Lund Poulsen
Alexandros Michailidis / Shutterstock

Troels Lund Poulsen åbner op om regeringsforhandlingerne.

Der blev mandag holdt en række møder bag lukkede døre på Christiansborg, hvor Troels Lund Poulsen for første gang havde rollen som kongelig undersøger.

Venstre-formanden brugte dagen på samtaler med Folketingets partier, og efter de indledende forhandlinger sender han nu et tydeligt signal om den proces, der venter de kommende dage.

I et opslag på Facebook beskriver Troels Lund Poulsen møderne som både gode og konstruktive.

Her fremhæver han især dialogen med partierne på tværs af Folketinget.

Samtidig understreger han, at det har været vigtigt for ham at invitere alle partier til bordet uanset politisk ståsted.

Forhandlingerne fortsætter tirsdag, hvor de sidste møder efter planen skal gennemføres.

Vil samle partierne

Venstre-formanden peger på samarbejde som et afgørende element i de kommende forhandlinger og sender samtidig en bred appel til partierne på Christiansborg.

“For uanset hvordan en regering ser ud, så skal vi kunne samarbejde på tværs af Folketinget. Det er en af styrkerne ved Danmark, at vi – på trods af politiske forskelle – har det godt sammen og kan samarbejde til gavn for folkestyret og vores fantastiske land. Det tror jeg egentlig også, at danskerne forventer af os,” skriver han i opslaget.

Troels Lund Poulsen gør det samtidig klart, at økonomien bliver et helt centralt emne i de kommende dages drøftelser.

Allerede inden møderne begyndte meldte han ud, at den økonomiske politik bliver fundamentet for de videre forhandlinger.

Ifølge Venstre-lederen er en stærk dansk økonomi nødvendig, hvis der skal investeres mere i blandt andet velfærd, forsvar, grøn omstilling og erhvervsliv.

Pres fra udlandet

I sine opslag peger Troels Lund Poulsen også på det voksende pres mod Europa og Danmark.

Han advarer om, at investeringer og kapital i stigende grad bevæger sig mod USA, mens Europa risikerer at blive hægtet af.

Derfor mener han, at reformer og bedre vilkår for danske virksomheder og iværksættere bliver afgørende i den kommende tid.

Troels Lund Poulsen melder sig fortsat optimistisk om det videre forløb, mens forhandlingerne fortsætter på Christiansborg de kommende dage.

Herunder kan du se hele opslaget:

Klik for at vise eksternt indhold fra facebook,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.
Ads by MGDK