Forside Udland Trump afslører: Nu sker det for første gang i 34...

Trump afslører: Nu sker det for første gang i 34 år

Donald trump
Press Information Bureau on behalf of Prime Minister's Office / Wiki Commons

Noget historisk kan være på vej efter årtiers stilhed.

Efter årtier med tavshed og spændinger kan et markant gennembrud være under opsejling i en af verdens mest betændte konflikter.

Nye signaler tyder på, at dialog igen er på bordet.

Hvis oplysningerne holder stik, kan det blive første gang i flere årtier, at to centrale parter mødes ansigt til ansigt på højeste niveau.

Det skriver Ekstrabladet.

Ifølge USA’s præsident Donald Trump er der planlagt et møde torsdag mellem ledere fra Israel og Libanon.

Meldingen kom i et opslag på det sociale medie Truth Social, hvor han fremhævede, at det er hele 34 år siden, at de to lande sidst har haft direkte kontakt på dette niveau.

Der er dog endnu ikke offentliggjort yderligere detaljer om mødets indhold.

Første skridt mod dialog

Tidligere på ugen oplyste det amerikanske udenrigsministerium, at Israel og Libanon er blevet enige om at indlede direkte forhandlinger.

Det sker efter et indledende møde mellem de to landes ambassadører i Washington.

Ifølge nyhedsbureauet AFP var dette møde det første af sin slags siden 1993, hvilket understreger, hvor sjældent direkte kontakt mellem de to lande har været.

Krig og spændinger i baggrunden

Initiativet kommer midt i en fortsat konflikt i regionen.

Libanon blev tidligere på året trukket ind i en regional optrapning, efter at den militante Hizbollah-bevægelse angreb Israel. Hizbollah opererer fra Libanon og er allieret med Iran.

Konflikten har haft alvorlige konsekvenser. Israelske angreb har ifølge tilgængelige oplysninger kostet mere end 2000 mennesker livet og tvunget over en million på flugt, især i det sydlige Libanon.

Samtidig har Israel gennemført militære operationer i området for at standse raketangreb.

Håb om våbenhvile

På israelsk side har premierminister Benjamin Netanyahu gentaget ønsket om en langsigtet løsning, hvor Hizbollah afvæbnes, og en holdbar fredsaftale kan etableres.

Fra libanesisk side har præsident Joseph Aoun udtrykt håb om, at de kommende samtaler kan føre til en våbenhvile.

Ifølge Financial Times peger flere kilder på, at en aftale kan være tæt på. En mulig våbenhvile mellem Israel og Hizbollah kan blive præsenteret inden for kort tid, muligvis allerede i denne uge.

Det varslede møde kan dermed blive et vigtigt skridt mod at dæmpe en konflikt, der i årevis har præget regionen.

Ads by MGDK