Forside Underholdning Deltagere i DR-program afviser kritik: “Det hører ingen steder hjemme”

Deltagere i DR-program afviser kritik: “Det hører ingen steder hjemme”

DR logo på facade af bygning
Roland Magnusson / Shutterstock.com

Kritikken hagler ned over DR-programmet, men de personer, det handler om, ser helt anderledes på sagen.

Siden den nye sæson af DR-programmet ‘Hotel Romantik’ fik premiere i april, har debatten om værternes tone bølget frem og tilbage i medierne. Kritikken har været oppe at vende i både DR-programmet ‘Deadline’ og i TV 2-programmet ‘Presselogen’.

Journalist Kirsten Jacobsen har desuden i Radio IIII’s anmelderprogram sagt, at hun oplever, at værterne Sofie Linde og Joakim Ingversen taler til deltagerne ‘som om de er vuggestuebørn’.

Debattør og redaktør Anna Libak har over for DR kaldt tonen barnagtig, og Dansk Folkepartis stifter Pia Kjærsgaard har stillet sig kritisk over for det, hun mener er en tendens til at tale ned til ældre – dog uden selv at have set programmet.

Deltagerne er uforstående

Men de personer, som kritikken egentlig handler om, kan slet ikke genkende billedet. Flere deltagere fra begge sæsoner af programmet afviser ifølge Ritzau over for Se og Hør, at de har følt sig talt ned til.

“Det er et eller andet medieflip, for det hører ingen steder hjemme. Det har vi slet ikke følt overhovedet. Joakim og Sofie er fantastiske værter, og de er så meget med os og så parate,” siger deltager Tom Ammitzholt til Se og Hør.

Lise-Lotte Bak, der var med i første sæson, kalder desuden kritikken ‘uartig’.

DR hilser debatten velkommen

Hos DR afviser redaktør Jan Lagermand Lundme, at programmet har en nedladende tone, men han tager gerne imod debatten.

“Det, som ‘Hotel Romantik’ gør, og som jeg synes er fantastisk, er, at vi nu står her og taler om, at man skal være opmærksom på, at man ikke skal tale ned til ældre mennesker, og det kan jeg jo kun billige, fordi jeg synes, at det er da en rigtig vigtig samtale at have,” sagde han i april.

Første sæson af programmet vandt i øvrigt priser ved både Reality Awards og Tvprisen.

Ads by MGDK